Svar på fråga 1997/98:728 om lärarutbildningen vid Rudolf Steinerhögskolan

Ulf Melin har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att regeringen skall följa riksdagens beslut när det gäller statligt stöd till den fullständiga lärarutbildningen vid Rudolf Steinerhögskolan.

Våren 1996 beslutade regeringen om ekonomiskt stöd till en påbyggnadsutbildning i Waldorfpedagogik för 100 helårsstudenter vid Rudolf Steinerhögskolan. Stöd bar givits för vartdera låsåret 1996/97 och 1997/98. Medel har reserverats i innevarande budget för höstterminen 1998. Regeringen avser att återkomma i frågan i budgetpropositionen för 1999.

Vidare har Högskoleverket på regeringens uppdrag tagit fram ett förslag till utbildningsplan för grundskollärarutbildning med Waldorfinriktning. Denna har överlämnats till Kommitten om lärarutbildningen (U1997:O7).

Riksdagen bar tillkännagivit att Högskoleverket bör få tilläggsdirektiv för att finna en lösning för alla lärarkategorier i en Waldorfskola. Ett uppdrag med denna inriktning har lämnats till verket. Uppdraget skall redovisas till regeringen senast den 1 oktober 1998.

Jag har förståelse för att berörda vill ha besked i frågan så snart som möjligt. Samtidigt måste det ges ett rimligt utrymme för beredning av de förslag till Waldorflärarutbildningar som riksdagen har önskat. Efter Högskoleverkets redovisning i höst kommer frågan att beredas skyndsamt. Jag vill också påminna om att i uppdraget till Kommittén om lärarutbildningen ingår bl.a. att behandla frågor om olika pedagogiska profileringar.

Det ekonomiska stödet till Rudolf Steinerhögskolan har hittills varit dimensionerat för ett större antal studenter än vad skolan faktiskt har rekryterat och utbildat. Rudolf Steinerhögskolan ges därför möjlighet att också utnyttja medlen för att vidta vissa åtgärder avsedda att höja kvaliteten i lärarutbildningen vid skolan.