Elisebeht Markström har frågat mig om regeringen har för avsikt att i FN ta upp frågan om FN:s hållning till det schweiziska heroinförsöket i syfte att återföra FN till sin tidigare mer restriktiva hållning.
Bakgrunden till Elisebeht Markströms fråga är att den nya direktören för FN:s narkotikakontrollprogram (UNDCP), Pino Arlacchi, gjort ett besök i Schweiz för att bl.a. studera heroinförsöken. I samband med besöket gjorde direktör Arlacchi vissa uttalanden som uppmärksammats av medierna.
Av det officiella pressmeddelandet som FN sänt ut framgår att vad han avsåg med sina uttalanden var att poängtera att heroinförsöket inte har som syfte att legalisera narkotikan. Han uppmanade också de schweiziska myndigheterna att mer tydligt deklarera att de inte har någon intention att vare sig direkt eller indirekt anta en politik som innebär legalisering av narkotika eller att utöka försöket till ett större antal heroinmissbrukare.
Pino Arlacchi noterade också att resultaten av heroinförskrivningsförsöket måste ses i sitt sammanhang där de federala myndigheterna satsat anmärkningsvärda resurser på kampen mot narkotikahandel och missbruk. Denna satsning omfattar ca 100 miljoner US dollar. I detta sammanhang påpekade han att heroinförsöket endast omfattar omkring 3 % av de narkotikamissbrukare som är under medicinsk behandling.
Både Arlacchi och de schweiziska myndigheterna betonade att heroinförsöket är så speciellt anpassat till schweiziska förhållanden att experimentet inte är möjligt att exportera till andra länder.
Slutligen fastslog Arlacchi också att FN:s narkotikakonventioner inte förbjuder användningen av narkotika för medicinskt och vetenskapligt bruk, under förutsättningen av mycket strikt kontroll.
Även om jag inte bedömer att UNDCP:s direktör frångått FN:s narkotikapolitik, utifrån vad som sägs i pressmeddelandet, är det olyckligt att dessa uttalanden tolkats som ett stöd för de schweiziska heroinförsöken. Jag kommer givetvis att följa den fortsatta diskussionen noga och Sverige kommer även fortsättningsvis att, både inom och utom FN, motarbeta eventuella förslag till uppmjukning av FN:s restriktiva narkotikapolitik.