Den gemensamma valutan ses i snart sagt alla EU-länder som en central del i en strategi för att öka tillväxten och sänka arbetslösheten. I resolutionen om tillväxt och sysselsättning från toppmötet i Amsterdam i somras sägs därför följande: "EMU samt stabilitets- och tillväxtpakten kommer att stärka den inre marknaden och främja en icke-inflationsdrivande, makroekonomisk miljö med låga räntor, och därigenom kommer förutsättningarna för ekonomisk tillväxt och fler arbetstillfällen att öka".
Regeringen går på tvärs med EU:s inriktning för att skapa förutsättningar för fler jobb, även om man gärna talar om europeisk samordning för att bringa ned arbetslösheten. I ordförandeskapets slutsatser från Amsterdammötet i somras står följande: "Det vore önskvärt att få till stånd en minskning av skattetrycket i de flesta medlemsstaterna, i synnerhet skatten på arbete."
Regeringen bryter också mot rekommendationer från möten den själv medverkat i. I resolutionen om tillväxt och sysselsättning, från Amsterdammötet, erinrar man om Essenpunkterna och talar om vikten av strukturella reformer och att skapa incitament för arbete. Regeringen framhärdar i att bryta mot de s.k. Essenpunkternas rekommendationer. Också målen för en politik för fler jobb genom förtagande underlåter regeringen att efterleva.
Vad avser näringsministern göra för att tillse att Sverige börjar efterleva de gemensamma rekommendationerna för en politik för fler jobb genom företagande?