Det amerikanska jordbruksdepartementet lade i december 1997 fram ett förslag till statliga regler för ekologisk odling. De föreslagna reglerna förbjuder varken genmanipulation, bestrålning eller användningen av avloppsslam som gödning. Det finns heller inga särskilda krav på djurhållning. Dessa nya regler kommer enligt uppgift att bli de enda tillåtna, inga andra former av märkning av ekologiska livsmedel skall få förekomma.
Det finns risk för att de nya amerikanska reglerna, om de fastställs enligt förslaget, kommer att bli normgivande även inom WTO. Ekologiska livsmedel märkta på annat sätt, t.ex. enligt Kravreglerna kommer då i praktiken att förbjudas eftersom de kan uppfattas som handelshinder.
Vilka åtgärder är regeringen beredd att vidta för att den internationella handeln med ekologiska livsmedel, märkta enligt de regler som för närvarande råder, skall kunna fortgå?