Jan Backman har ställt en fråga till statsministern om Öresundsregionen. Frågan har överlämnats till mig.
Som Jan Backman framhåller rymmer Öresundsregionen stora möjligheter till en dynamisk och expansiv utveckling. Den fasta förbindelsen över Öresund, som skall stå klar om några få år, bör kunna bidra till att stimulera utbyte, tillväxt och sysselsättning inom regionen. I ett nordiskt samarbetsperspektiv är det angeläget att nationsgränser - inte bara mellan Danmark och Sverige - inte blir särskiljande barriärer som hindrar eller försvårar vardaglig samfärdsel på regional nivå. Norden har här en tradition av öppenhet att värna och bygga vidare på.
Jag vill nämna att Danmark och Sverige nyligen har inrättat ett arbetsmarknadspolitiskt råd för Öresundsregionen med uppgift att bl.a. underlätta rörlighet och möjligheter till utbildning. Ett praktiskt samarbete mellan arbetsförmedlingarna i regionen är väl etablerat liksom samverkan i byggsysselsättningsfrågor. Öresundsregionen ingår också i det EU-nätverk av s.k. sysselsättningspakter som omfattar alla medlemsstater. Regeringen ger stöd till arbetet inom pakterna.
Men det är många faktorer som skall samverka för att företagsamhet och rörlighet över nationsgränsen i Öresund skall kunna fungera smidigt och bidra till dynamik och framsteg. Nu intensifieras därför - efter kontakter mellan Danmarks och Sveriges regeringar och på grundval av det underlag som Öresundskommittén redan tagit fram - arbetet med att kartlägga och analysera existerande hinder härvidlag: tekniska, rättsliga, ekonomiska, arbetsmarknadsmässiga och andra.
Målet är att snarast möjligt skapa en överblick över behov och möjligheter att åstadkomma en harmonisering av regelverk, praxis och rutiner som påverkar villkoren för arbete, boende och företagande inom regionen. Resultatet av arbetet bildar utgångspunkt för fortsatta kontakter och samtal mellan regeringarna i Danmark och Sverige, Öresundskommittén och andra berörda aktörer.