Fråga 1997/98:318 av Ewa Larsson (mp) till kulturministern om kommunal musik- och kulturskola

I dag går 340 000 barn och ungdomar i kommunal musikskola. Under kulturåret 1998 riskerar det att bli betydligt färre, eftersom minst fem kommuner redan beslutat lägga ned musikskolorna. Det gäller Dorotea, Markaryd, Sorsele, Storuman och Tingsryd.

Redan under 1997 såg Miljöpartiet denna alarmerande utveckling, och motionerade om mer pengar till kommunerna, samt om en eventuell lag som garanterar kommunal musik- och kulturskola.

Med anledning av att kulturåret 1998 verkar inledas med fortsatt nedläggning, vill jag ställa följande fråga till kulturministern:

Avser kulturministern att, om denna negativa utveckling fortsätter, verka för en lagstiftning som garanterar kommunal musik- och kulturskola?