Fråga 1997/98:282 av Rose-Marie Frebran (kd) till socialministern om kvinnors förvärvsfrekvens

I frågestunden den 11 december fick socialministern flera frågor angående förslaget att tillåta Systembolaget att ha lördagsöppet. I sin argumentation varför man kunde överväga lördagsöppna systembolag anförde Margot Wallström att mycket har hänt under de 15 år som har gått sedan beslutet om lördagsstängt på Systemet togs. På en fråga om kvinnornas situation inte borde beaktas mer anförde ministern bl.a. att den kvinnliga förvärvsfrekvensen "har ökat väldigt mycket".

För det första kan man då fråga sig på vilket sätt den kvinnliga förvärvsfrekvensen är relevant för frågan om lördagsöppet på Systembolaget. Finns det någon forskning som visar på ett samband mellan förvärvsfrekvens och kvinnomisshandel? För det andra kan påståendet som sådant motsägas av tillgänglig statistik. År 1982 var förvärvsfrekvensen för kvinnor 76,9 %, att jämföras med siffran för 1996 som är 75,6 %. Tittar man i stället på sysselsättningsintensiteten så är siffran 74,3 % för 1982, medan det endast var 69,9 % år 1996.

Om man är av den uppfattningen att graden av kvinnlig förvärvsfrekvens är kopplad till frågan om lördagsöppet på Systemet så synes det, tvärtemot vad ministern hävdade, finnas ett argument för ett bibehållande av lördagsöppet.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga socialminister Margot Wallström:

Hur kommer kvinnornas förvärvsfrekvens att påverka regeringens överväganden vad gäller frågan om lördagsöppet på Systembolaget?