FN har i likhet med Sverige tidigare intagit en mycket avvisande hållning till den ytterst kontroversiella behandlingsmetoden som det innebär att förse heroinmissbrukare med fritt heroin.
Enligt uppgifter jag tagit del av genom medierna har chefen för FN:s särskilda narkotikakontroll Pino Arlacchi överraskande låtit meddela att FN:s inställning fram till nu varit felaktig.
Fritt heroin för missbrukare enligt schweizisk modell är nu att föredra.
Det är inte utan att jag och säkert många med mig nu oroar sig starkt för varthän en sådan utveckling skulle kunna leda om än inte i Sverige där vi har en mycket bred politisk enighet om vår restriktiva narkotikapolitik men väl i vår omedelbara närhet i Skandinavien och ute i resten av Europa.
Vän av ordning ställer sig frågande till om en sådan diskussion verkligen förevarit inom FN att man med fog kan anse att Pino Arlacchi har stöd för den tolkning han gett uttryck för.
Min fråga till statsrådet blir:
Avser regeringen att ta upp frågan inom FN i syfte att återföra FN till sin tidigare mer restriktiva hållning i just den här frågan?