Svar på fråga 1997/98:985 om Statens sjöhistoriska museer

den 17 augusti

Magnus Johansson har frågat mig när regeringen avser att fatta beslut i frågan om lokaliseringen av ledningen för Statens sjöhistoriska museer.

Riksdagen beslutade den 19 mars 1998 att ge regeringen till känna vad kulturutskottet anfört om lokaliseringen av ledningen för Statens sjöhistoriska museer till Karlskrona (bet. 1997/98:KrU7, rskr. 1997/98:163). Riksdagsbeslutet hade föregåtts av att Organisationskommittén för en sammanläggning av Marinmuseum inom Statens försvarshistoriska museer med Statens sjöhistoriska museer på regeringens uppdrag analyserat förutsättningarna för en lokalisering av ledningen för Statens sjöhistoriska museer till Karlskrona.

Jag har full förståelse för att man i Karlskrona vill ha besked om när ett beslut kan bli aktuellt, liksom jag till fullo delar Magnus Johanssons värdering av den unika marinhistoriska miljön. Jag får dock konstatera att ytterligare underlag måste tas fram när det gäller organisationsfrågor, ekonomiska konsekvenser m.m. och en analys av dessa frågor pågår. En mer exakt tidpunkt för beslut kan inte anges för närvarande.