Svar på fråga 1997/98:374 om åtgärder mot främlingsfientlighet

Majléne Westerlund Panke har frågat mig vilka konkreta åtgärder jag ämnar vidta för att förhindra angrepp på människor med invandrarbakgrund.

Målet för regeringens kriminalpolitik är att minska brottsligheten och att öka människors trygghet. Vi accepterar inte brottsliga angrepp mot människor, vare sig dessa riktar sig mot personer med invandrarbakgrund eller andra.

Jag, liksom regeringen i övrigt, delar Majléne Westerlund Pankes oro när det gäller invandrares utsatthet för brott. Regeringen har därför angett i budgetpropositionen att brott med rasistiska inslag skall vara ett prioriterat område för rättsväsendet. Detta innebär bl.a. att polisen skall ägna sådan brottslighet särskild uppmärksamhet. Som vi har sett exempel på under den senaste tiden tar polisen denna uppgift på stort allvar.

Sedan år 1994 gäller också att om ett motiv för ett brott varit att kränka någon på grund av bl.a. ras, hudfärg eller nationellt eller etniskt ursprung, skall detta beaktas vid straffmätningen som en försvårande omständighet. Det finns alltså redan i nuvarande lagstiftning ett förstärkt skydd för invandrare i detta hänseende.

Viss del av brottsligheten med rasistiska förtecken begås av nynazistiska och andra extrema grupper. Polisen har under en följd av år kartlagt och riktat insatser mot sådana grupperingar. I syfte att underlätta bl.a. detta arbete har regeringen nyligen i en lagrådsremiss föreslagit att särskilda databaserade kriminalunderrättelseregister inrättas. Vidare avser regeringen att tillsätta en parlamentarisk utredning med uppgift att överväga bl.a. frågan om att kriminalisera aktivt deltagande i organisationer som sysslar med brottslig verksamhet. Jag kommer dessutom att ta initiativ till en översyn av bestämmelsen om olaga diskriminering i brottsbalken, bl.a. för att undersöka om tillämpningen av förbudet kan bli effektivare.