Fråga 1997/98:925 av Ola Karlsson (m) till kulturministern om avgiftsbelagda programkort

Regeringen har nu meddelat tillstånd för de programbolag som skall få sända TV digitalt i marknätet. För SVT gäller bl.a. följande: "Sändningarna ska kunna tas emot utan villkor om särskild betalning. Detta utesluter inte avgifter för tillhandahållande och hantering av programkort."

Det innebär att den som i framtiden vill se SVT1 eller SVT2 via det digitala marknätet först måste betala TV-licensen, sedan investera i en set-topbox för omvandling av den digitala signalen till analog. Sedan måste han slutligen (?) köpa ett programkort. Kostnader mellan 200 och 400 kr för programkortet har nämnts.

Radio- och TV-lagen ålägger ägare av kabelnät att distribuera TV-kanaler som bedrivs med regeringens tillstånd utan särskild kostnad, den s.k. must carry-principen. Det innebär att den som ser SVT1 eller SVT2 via ett kabelnät inte behöver betala något för detta, det behövs normalt inte heller programkort för att kunna se must carry-kanalerna.

Regeringens tillstånd till Sveriges Television AB att via Senda ta ut en avgift för programkort ger SVT och Senda möjlighet att ta betalt för distribution av TV1 och TV2 vilket kabelägarna har trott sig vara förbjudna att göra.

Avser regeringen att företa ändringar i radio- och TV-lagen så att sändningar som skall kunna tas emot utan villkor om särskild betalning görs tillgängliga endast via avgiftsbelagda programkort?