Barbro Westerholm har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att uppfylla forskningspropositionens intentioner avseende inrättande av tjänster som professurer, forskarassistenter och doktorandtjänster med inriktning mot genusforskning.
Samtliga berörda universitet och högskolor har inrättat de nya professorstjänsterna enligt gängse procedur genom beslut av styrelsen. För att kunna tillsätta tjänsterna har högskolorna valt något olika tillvägagångssätt men i huvudsak gäller följande.
En grupp tillsätts för att utarbeta ett lämpligt tillsättningsförfarande. Det kan t.ex. gälla kartläggning av potentiella kandidater, en närmare beskrivning av forskningsprogrammets inriktning och vilka kvalifikationer hos de sökande som skall vara avgörande vid beslutet om tillsättning. Ett universitet har beslutat att skicka ut en uppmaning till potentiella kandidater för att få kvalificerade sökande.
När väl ansökningarna inkommit skall en särskild grupp av sakkunniga bedöma de sökandes kvalifikationer. Denna grupp utses före utannonseringen av tjänsten. Den tjänsteförslagsnämnd där de sakkunniga är ledamöter lämnar förslag till rektor om innehavare av tjänsten. Rektor fattar beslut om vem som skall inneha tjänsten. Detta beslut kan överklagas inom tre veckor.
När professuren väl är tillsatt tillsätts forskarassistenttjänsterna och doktorandtjänsterna.
De flesta universitet kommer att utannonsera professorstjänsterna under våren eller senast under hösten 1998. Stockholms universitet har redan annonserat ut tjänsten och bedömning av de sökande pågår.
Ett sådant här berednings- och ansökningsförfarande tar i och för sig avsevärd tid, vilket också kan ifrågasättas. Jag följer självklart tjänstetillsättningarna med största intresse och utgår från att universitet och högskolor gör sitt yttersta för att se till att tjänsterna tillsätts.