Fråga 1997/98:160 av Gudrun Lindvall (mp) till jordbruksministern om djurskyddslagen

Riksdagens revisorer riktade redan 1993 (1993/94:RR8) kraftig kritik mot att Jordbruksverket ej fullföljt sitt föreskriftsarbete, som är nödvändigt för att djurskyddslagen skall fungera i praktiken. Revisorerna uppmanade Jordbruksverket att snarast fullfölja sitt arbete.

I dag saknas fortfarande flera viktiga föreskrifter och det medför bl.a. att de lokala tillsynsmyndigheterna inom vissa områden har en nästintill omöjlig arbetsuppgift. Situationen blir om möjligt än mer omöjlig eftersom Jordbruksverket ej heller ger vägledning och stöd till de lokala tillsynsmyndigheterna i adekvat omfattning. Den kritik som riktats mot kommuner för bristande djurskyddstillsyn beror alltså i flera fall på brister från den centrala myndigheten.

Det är oacceptabelt att den centrala djurskyddsmyndigheten snart tio år efter det att den nya djurskyddslagen kom ännu ej fullföljt sitt föreskriftsarbete.

Min fråga till jordbruksministern:

Vilka åtgärder avser jordbruksministern att vidta för att de föreskrifter som behövs för att djurskyddslagen skall fungera tas fram?