Fråga 1997/98:176 av Jeppe Johnsson (m) till arbetsmarknadsministern om fackförbunden

Enligt dagens lagstiftning är det möjligt för ett fackförbund att försätta ett företag i blockad. Den senaste tiden har Ferritas Sweden i Köping uppmärksammats. Företaget vägrade att skriva kollektivavtal med facket. Ett fåtal av de anställda var medlemmar i facket. Då facket hotade att försätta företaget i blockad, begärde företagets samtliga fackligt anslutna sitt utträde ur facket. Ingen av de anställda, varken de som var fackligt anslutna eller de som valt att stå utanför facket, önskade att företaget skrev kollektivavtal med facket.

Det är inte rimligt att ett fackförbund skall kunna försätta ett företag i blockad enbart för att arbetsgivaren inte vill teckna kollektivavtal med facket. Nuvarande lagstiftning bör ändras.

Vilka åtgärder avser arbetsmarknadsministern vidtaga för att förhindra att fackförbunden vidtar konfliktåtgärder som blockad mot medlemmarnas vilja?