den 9 juli
Eva Zetterberg har frågat mig vilka åtgärder regeringen avser vidta för att se till att den svenska minröjningsinsatsen i Västsahara kan genomföras som planerat och därvid bidra till att förutsättningarna blir uppfyllda för att den av FN beslutade folkomröstningen skall kunna äga rum vid planerad tidpunkt.
Sverige tillmäter fredsprocessen i Västsahara mycket stor betydelse. Vi har i FN, inte minst under vår tid i säkerhetsrådet, målmedvetet arbetat för att denna process skall få ett positivt resultat. Ett uttryck för den svenska regeringens starka stöd i frågan är att vi tillhandahåller svensk personal för FN:s fredsfrämjande verksamhet i Västsahara. Vi bidrar konkret med såväl civilpoliser som en svensk minröjningsinsats inom ramen för FN:s mission för folkomröstningen i Västsahara, Minurso. Minröjningen har av FN angetts vara en förutsättning för genomförandet av den planerade folkomröstningen om Västsaharas framtid.
Den personal vi ställt till förfogande står under FN:s befäl. Vissa problem, som inte bara berör den svenska minröjningspersonalen, har uppstått vad gäller rätten för personalen i Minurso att förfoga över vapen, ammunition och sprängmedel som erfordras för uppgiften. Dessa problem måste klaras ut i en överenskommelse mellan FN och Marocko.
FN har också på olika sätt verkat såväl i Marocko som i New York för att lösa frågan. FN:s generalsekreterare har bl.a. personligen diskuterat saken med Marockos premiärminister.
Sverige står givetvis fortlöpande i kontakt med FN-sekretariatet vad gäller händelseutvecklingen och har också tagit upp frågan i säkerhetsrådet, senast i samband med att generalsekreterarens rapport om Minurso diskuterades den 23 juni. Sverige har dessutom vid ett flertal tillfällen bilateralt diskuterat ärendet med marockanska företrädare.
Tillsammans med FN fortsätter vi nu våra ansträngningar för att få till stånd en lösning. Jag utgår ifrån att de utestående problemen snarast skall kunna klaras ut så att vi kan fullgöra den uppgift som FN anförtrott oss.