Berndt Ekholm har frågat mig om regeringen är beredd att ta initiativ i FN:s säkerhetsråd för att resolution 688 (1991) följs upp med konkreta åtgärder mot regimen i Irak.
I säkerhetsrådets resolution 688 fördöms den irakiska regimens förtryck mot civilbefolkningen i bl.a. de kurdiska delarna. Rådet kräver att Irak omedelbart upphör med förtrycket. Samtidigt uttrycks förhoppningen om en öppen dialog så att civilbefolkningens mänskliga och politiska rättigheter skall kunna respekteras.
Resolution 688 utgör en grundval för det fortsatta agerandet för att främja respekt för mänskliga rättigheter i Irak. Det internationella samfundets agerande i FN:s kommission för de mänskliga rättigheterna har också stor betydelse.
Kommissionen, som är FN:s huvudorgan i dessa frågor, följer sedan lång tid tillbaka den allvarliga situationen i Irak. EU har, med Sverige som aktiv deltagare, under flera år tagit initiativet till en resolution om Irak som antas med stor majoritet av såväl kommissionen som FN:s generalförsamling. I resolutionerna fördöms i kraftfulla ordalag den irakiska regeringens bristande respekt för de mänskliga rättigheterna. Förtrycket mot bl.a. kurder i norra Irak tas också upp i resolutionerna.
FN har genom att utnämna en särskild rapportör för Irak, Max van der Stoel, också visat hur allvarligt man ser på situationen för de mänskliga rättigheterna i Irak. Hans rapporter innehåller ytterst allvarlig kritik mot Iraks regering samt en rad förslag om hur situationen skulle kunna förbättras, bl.a. genom en utbyggd internationell övervakning på detta område.
Regeringen kommer fortsatt verka aktivt för att såväl säkerhetsrådets resolution 688 som de resolutioner som antas av FN:s generalförsamling och FN:s kommission för de mänskliga rättigheterna följs upp. Situationen i Irak kommer nu närmast att diskuteras under nästa möte med FN:s kommission för de mänskliga rättigheterna. Sverige kommer då att noga studera förslagen från FN:s särskilde rapportör. Vårt agerande i säkerhetsrådet kommer att bedömas i ljuset av bl.a. frågans fortsatta hantering i kommissionen.
Sverige fäster stor vikt vid att Irak efterlever samtliga säkerhetsrådsresolutioner som rör landet. Sverige verkar samtidigt för att FN:s humanitära arrangemang, den s.k. olja-för-mat-mekanismen, görs mer effektiv så att den i än större utsträckning skall kunna bidra till att minska lidandet för särskilt utsatta grupper i Irak.
Från svensk sida följer vi noga det humanitära läget i Irak. Det kan nämnas att det svenska humanitära biståndet för insatser i Irak förra året uppgick till 54 miljoner kronor.
Sverige har vidare inom EU aktivt verkat för att flyktingströmmen från norra Irak sätts in i ett större politiskt sammanhang. I en sådan helhetsbedömning ingår i hög grad respekt för de mänskliga rättigheterna.